Wykwintne ciasta z orzechami

Obok serników i makowców to właśnie orzechowce cieszą się największą popularnością wśród świątecznych wypieków. Są słodkie, aromatyczne i długo utrzymują świeżość. Orzechowe ciasto dobrze sprawdzi się na Boże Narodzenie i Wielkanoc, ale także na zwykły (a może raczej niezwykły) niedzielny deser.

Do skosztowania orzechowca nie trzeba przekonywać osób, które lubią bakalie. Jestem jednak przekonana, że chętnie skosztują go to także osoby, które za orzechami nie przepadają. Rodzajów ciast orzechowych jest tyle, że z pewnością każdy z nas znajdzie wśród nich ciasto idealne dla siebie. Do najbardziej znanych orzechowców zaliczyć można placek orzechowy z budyniem, popularnego snikersa, orzechowca z kremem, orzechowca z budyniem, placek orzechowy z miodem, placek orzechowy w cieście francuskim, kokosowego orzechowca czy też placek orzechowy z jabłkami.

Orzechowe ciasto ma jeszcze jedną zaletę; jego podstawowy składnik jest źródłem całej palety cennych witamin. Na wysoką wartość energetyczną orzechów wpływ ma duża zawartość tłuszczów i białek. Orzechy bogate są w witaminy: A i B. Ponadto zawierają składniki mineralne; żelazo, magnez a także cenny dla organizmu wapń.

Jak zrobić łatwe ciasto orzechowe?

Składniki na ciasto: 3 szklanki mąki, pół kostki margaryny, 1/2 cukru pudru, 2 jaja, 2 łyżeczki miodu, 1 łyżeczka sody.

Polewa: 30 dag orzechów włoskich, pół kostki margaryny, 2 łyżki miodu, pół szklanki cukru.

Krem: pół litra mleka, 2 łyżki mąki pszennej, 2 łyżki budyniu śmietanowego, kostka masła, prawie cała szklanka cukru pudru.

Przygotowanie: Ciasto – z podanych składników zagniatamy ciasto. Dzielimy na 2. Na jedną część nakładamy polewę czekoladową. Obie części pieczemy przez kwadrans. Piekarnik powinien być nagrzany do 180 stopni. Margarynę rozpuszczamy na patelni. Łączymy z miodem i cukrem. Mieszamy. Orzechy prażymy na ogniu przez 2-4 minuty. Gotujemy budyń z mlekiem i budyniem. Masło ucieramy z cukrem pudrem i stopniowo dodajemy budyń. Ucieramy. Przekładamy placek. Na spód kładziemy ciasto bez polewy, następnie krem i na koniec część pokryta polewą czekoladową. Ciasto podajemy z keksem śmietany. Dodatkowo możemy udekorować je esami floresami z gorzkiej czekolady roztopionej na ogniu.